Na 100. Rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę Stowarzyszenie Seniorów Gminy Nowa Sucha przygotowało program słowno-muzyczny p.t. „Historia 100. Lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę Zapisana w Piosence”.
Na początku odśpiewano hymn państwowy.
W programie słowno-muzycznym były polskie piosenki skomponowane i śpiewane w ciągu ostatnich stu lat w Polsce. Słowna narracja przedstawiająca historię polskiej muzyki i piosenki w ostatnim stuleciu była przeplatana piosenkami w wykonaniu seniorów przy akompaniamencie muzycznym. Śpiewano piosenki, które były związane z pewnym okresem w ostatnich stu lat. Piosenki związane z Legionami Józefa Piłsudzkiego, zagrzewały legionistów do walki o odzyskanie niepodległości. Okres międzywojenny to czas radości z odzyskanej niepodległości – piosenki były radosne. Czas wojny, Polacy walczyli z bronią w ręku ale też z piosenką na ustach, która dodawała im odwagi. Okres powojenny, w Polsce zmienił się ustrój polityczny i społeczny z którego większość Polaków była nie zadowolona, ale wszyscy Polacy przystąpili do odbudowy kraju, śpiewając piosenki przy pracy.
W programie tym przedstawiono jak polska piosenka ulegała zmianom pod wpływem zmian historycznych, politycznych i trendów w muzyce. Piosenki są zwierciadłem nastrojów społecznych i duszy narodu.
Przedstawiona została Prezentacja historyczna p.t. „Setna Rocznica Odzyskania Niepodległości – Przyczyny Utraty Niepodległości” W czasie prezentacji przedstawiłem czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, które przyczyniły się do utraty niepodległości przez Rzeczpospolitą Obojga Narodów, kraj potężny od morza do morza na długie 123 lata.
Stoliki były udekorowane chorągiewkami biało czerwonymi, nawet ciastka były biało czerwone.
Opisał: Alfred Nowiński.