BAL U NACZELNIKA
Stowarzyszenie Seniorów Gminy Nowa Sucha w dniu 27.10.2018 r. zorganizowało wyjazd do Teatru Wielkiego w Łodzi na wcześniej zapowiadane widowisko multimedialne BAL U NACZELNIKA . Pomysłodawcą i reżyserem widowiska jest Jerzy Wolniak. Bal u Naczelnika nawiązuje do 100. Rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Inspiracją było przemówienie noworoczne Marszałka Józefa Piłsudskiego w 1919 r.
Widowisko rozpoczęło się mazurem z opery HALKA w wykonaniu orkiestry i baletu a następnie specjalnie skomponowanym „Walcem Naczelnika” w wykonaniu orkiestry i baletu, skoro bal to nie mogło zabraknąć tańca, który zmieniał się przez ostatnie sto lat, zobaczyliśmy: charlestona, walca, rock and rola, twista i tango. Zaprezentowane było tango A. Piazzoli „Libertango”- jak ta para małżeńska pięknie tańczyła to tango! Cudownie!
Okres międzywojenny to piosenki – „Rozkwitały pąki białych róż”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Tango Milonga”, „Już taki jestem zimny drań”, „Chryzantemy złociste” w wykonaniu solistów, orkiestry, chóru i baletu.
Druga wojna światowa została przedstawiona muzycznie przez muzykę filmową z filmu KOLUMBOWIE ROCZNIK 20 w wykonaniu chóru i zespołu baletowego, muzykę filmową z filmu PIANISTA w wykonaniu orkiestry Modlitwę” T. Gajcego.
Okres tuż po wojnie to piosenka propagandowa „ Zbudujemy nowy dom”, „Miliony rąk” w wykonaniu chóru i baletu, ale były też piosenki radosne „Ukochany kraj”,” Cicha woda”, „Autobus czerwony”.
Na scenie cały czas trwa radosna zabawa karnawałowa, a wprowadzone epizody zobrazują istotne wydarzenia z historii Polski, od czasu odzyskania niepodległości, aż do współczesności.
Oryginalność widowiska polega na połączeniu muzyki klasycznej z rozrywkową, usłyszymy muzykę Chopina, Moniuszki, Pendereckiego, Góreckiego, Kilara, Prokofiewa, Boita oraz specjalnie na tę okazję skomponowane przez Wojciecha Trzcińskiego trzy utwory: „Walc Naczelnika”, „Modlitwa” do słów Tadeusza Gajcego Wykorzystane są znane utwory muzyki rozrywkowej w nowych aranżacjach cudowne wykonawstwo utworu „Jednego serca” Czesława Niemena przez Michała Szpaka z chórem oraz „Dziwny jest ten świat” Cz. Niemena przez posiadającego piękny i silny głos Piotra Cugowskiego.
Ważne wydarzenia w historii naszego kraju pokazano w inscenizacjach.
Przygotowano piękną inscenizację wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża i pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski.
Powstanie Solidarności i stan wojenny przedstawiono również w inscenizacji.
Seniorom młode lata przypomniał zespół Trubadurzy piosenkami „Oj, żeby nie ta dziura” i „Znamy się tylko z widzenia”, którą porwali widownię do wspólnego śpiewania.
Na koniec wszyscy artyści Teatru odśpiewali „ Odę do radości”. L. van Beethovena i „Niech żyje bal”, którą wykonali artyści razem z publicznością.
Wrażenia opisał Alfred Nowiński.